Doporučujeme:

Chcete ušetřit za dovolenou? Informace o nabídce slevového portálu Slevín.cz se můžete dozvědět na těchto stránkách.


Upozornění: Věnujte, prosíme, pozornost datu uveřejnění článku. Vzhledem k vývoji finančního trhu již mohou být některé informace zastaralé.

Na co si dát pozor u půjček

27. března 2015

Bez půjčky by si řada z nás nemohla dovolit vlastní bydlení, nový automobil, exotickou dovolenou či realizaci dlouholetého snu. S půjčkou si můžete přilepšit ke svému rodinnému rozpočtu nebo vyřešit nenadálý výdaj. S poptávkou po půjčkách ale stoupá počet neseriózních poskytovatelů, kteří hledají cestu k rychlému obohacení.

Na co všechno si dát pozor, než uzavřete úvěrovou smlouvu? Jak se nestát obětí podvodníků?



Nepodepisujte nic pod tlakem

Nepoctiví poskytovatelé se vyhýbají tomu, aby klientovi předali nebo zaslali k prostudování vzory smluv, a naopak spěchají na jejich podepsání. Ve skutečnosti to znamená jediné: nechtějí, aby si žadatel všiml ve smlouvě něčeho v rozporu s dobrými mravy.

Pochybný rozhodce

V úvěrových smlouvách je často uvedena rozhodčí doložka, což znamená, že případné spory vzniklé z těchto smluv bude řešit rozhodce určený úvěrovou společností. Takový rozhodce ale téměř vždy rozhoduje v zájmu společnosti, která si jej platí.

Vysoké poplatky

Pochybné společnosti vyžadují vysoké, až lichvářské poplatky za předčasné splacení půjčky. Tím klient ztrácí možnost refinancovat půjčku výhodnějším úvěrem nebo prodat zastavenou nemovitost s břemenem půjčky.

Odkaz na nejasné všeobecné podmínky

Smlouvy podvodných společností jsou často nesrozumitelné a odkazují na všeobecné podmínky, které obsahují povinnosti, za jejichž nesplnění bude klient sankciován. Při jakékoliv pochybnosti smlouvu nepodepisujte.

Poplatek předem

Žadatel může narazit na nepoctivce, kteří za zprostředkování nebo sjednání úvěru vyžadují poplatky předem. Pokud zájemce o úvěr tento poplatek zaplatí, ve většině případů se dozví, že úvěr nebyl schválen a na vrácení poplatku nemá nárok.