Doporučujeme:

Informace o nabídce slevového serveru Lotmat.cz jsou k dispozici na těchto stránkách.


Upozornění: Věnujte, prosíme, pozornost datu uveřejnění článku. Vzhledem k vývoji finančního trhu již mohou být některé informace zastaralé.

Účelovou nebo neúčelovou půjčku?

16. října 2015

Zadluženost českých domácností stoupá. Na úvěr si pořizují nejčastěji spotřební zboží, ale výjimkou nejsou ani půjčky na bydlení, rekonstrukci nebo nákup automobilu. Obecně lze rozdělit tyto úvěry na dva typy: účelový a neúčelový. Každý má své klady a zápory a liší se v účelu použití a ve výši úrokové sazby. Podívejme se blíže na toto dělení, a pokud uvažujete o půjčce, třeba Vám to pomůže rozhodnout se, o jaký typ zažádat.Účelový spotřebitelský úvěr

Jak už název napovídá, tento úvěr je vázán na nákup konkrétního zboží. Poskytovateli tohoto úvěru musíte doložit, na co jej využijete. Připravte se na více papírování, na jehož konci Vás čeká půjčka o nižším úroku než v případě neúčelového úvěru. Finanční instituce často postupují tak, že peníze z půjčky vyplácí přímo prodejci na základě předložené faktury. Účelovou půjčkou je například spotřebitelský úvěr na auto, půjčka na bydlení nebo půjčka na rekonstrukci. Úroková sazba se pohybuje od 5,9 do 8,9 % p.a.

Neúčelový spotřebitelský úvěr

Na rozdíl od účelového úvěru, finanční instituci nedokládáte, na co jste peníze využili. Například banka Vám půjčku poskytne na základě potvrzení příjmů. Úvěr vyřídíte rychleji a peníze jsou Vám převedeny na účet. Počítejte ale s vyšším úrokem. Přesto jsou neúčelové půjčky oblíbenější a pro spotřebitele atraktivnější. S tímto typem úvěru si mohou splnit dávný sen nebo splatit staré závazky. Úroková sazba je obvykle mezi 9,9 až 15,9 % p.a.

Pro jaký typ úvěru se rozhodnout?

Před tím, než využijete účelovou nebo neúčelovou půjčku, rozmyslete si, co byste chtěli z peněz financovat. Byla by škoda vzít si bezúčelovou půjčku, když se nakonec rozhodnete pro rekonstrukci bydlení. Nejlepší investice je do Vašeho majetku, a k tomu se hodí právě účelová půjčka. Zvažte také, zda úvěr skutečně potřebujete – dluhy Vám zůstanou i několik let.