Doporučujeme:

Připadá vám poslední dobou veškeré zboží stále dražší a dražší? Potřebujete něco nakoupit, ale chcete ušetřit? Nakupujte zboží ve výprodeji. Informace o slevách jednoho z největších internetových obchodů v ČR a výprodeji zboží na MALL.cz najdete zde.


Upozornění: Věnujte, prosíme, pozornost datu uveřejnění článku. Vzhledem k vývoji finančního trhu již mohou být některé informace zastaralé.

Pojmy z oblasti bankovnictví

27. května 2015

Banka

Banka je finanční institucí poskytující služby občanům i firmám. Zároveň spravuje volné peněžní prostředky, které dává žadatelům k dispozici ve formě půjček. Rozdíl mezi úroky, které banka získá z poskytnutých úvěrů a úroky, které vyplatí majitelům depozitních účtů, tvoří zisk banky.K činnostem bank patří vedení účtů, poskytování úvěrů, uschování cenných předmětů, směnárenská činnost nebo vydávání cenných papírů. Banky vydávají platební karty a také zprostředkovávají bezhotovostní platební styk. Česká národní banka vykonává dozor nad bankami a vydává jim licence.

Identifikační kód banky (BIC)

BIC (Bank Identifier Code) je mezinárodní identifikační kód banky a slouží k její identifikaci při mezinárodním platebním styku. Je součástí IBAN (International Bank Account Number), tedy mezinárodního formátu účtu.

IBAN

IBAN (International Bank Account Number) obsahuje jak číslice, tak i velká písmena a je to mezinárodní formát účtu. Slouží pro mezinárodní komunikaci mezi účty a k omezení nesprávně zadaného čísla účtu. Z čeho se skládá?

Díky IBAN je účet celosvětově jedinečný.

Elektronické bankovnictví

Internetbanking neboli elektronické bankovnictví je stále oblíbenější službou přímého bankovnictví. Zřizuje se k běžným nebo spořicím účtům. Internetové bankovnictví umožňuje pohodlně spravovat účet odkudkoliv a kdykoliv přes zabezpečené stránky. Stačí počítač, mobilní telefon nebo tablet.

Elektronické peníze

Dnes už není výjimkou používat elektronické peníze jako digitální náhradu reálných peněz. Uloženy jsou na serveru nebo elektronickém zařízení. Příkladem může být elektronická peněženka, kam si lze uložit menší částky a používat je pro drobné platby. Existují dva druhy elektronických peněz:

Doporučujeme:

Potřebujete si rychle půjčit ale nechcete se zdržovat zbytečnými formalitami? Přečtěte si více informací o dostupných nebankovních půjčkách na Maxi-Půjčky.cz.