· online žádosti
· doporučení
· rady a tipy
· odkazy
· informace o půjčkách
Připadá vám poslední dobou veškeré zboží stále dražší a dražší? Potřebujete něco nakoupit, ale chcete ušetřit? Nakupujte zboží ve výprodeji. Informace o slevách jednoho z největších internetových obchodů v ČR a výprodeji zboží na MALL.cz najdete zde.
20. března 2015
Směna zboží provází lidstvo od počátku, s postupem vývoje civilizace bylo třeba tuto metodu zdokonalovat a pozměnit. Postupně se začaly objevovat kovové peníze a od 10. století se datuje existence papírových peněz.
Pojďme se podívat na to, čím se platilo v minulosti a jaká je historie peněz.
Ještě před vznikem mincí a bankovek byl mezi lidmi běžný takzvaný barterový obchod. Jednalo se vlastně o výměnu zboží za zboží, tedy směnný obchod. Byl složitý v tom, že bylo potřeba najít takového člověka, který toužil po věci, kterou jste nabízeli, a zároveň měl něco, co jste chtěli vy. Oblíbený byl barterový ochod i v éře kolonialismu.
Přirozeným nástupcem směnného obchodu byly komoditní peníze. Jednalo se o zboží, které ovšem plnilo jakousi funkci peněz. V dávných dobách se platilo především plátnem, solí, kořením, kožešinami nebo dobytkem. Hodnota a druh komoditních peněz se lišily lokalitu od lokality. Je ale pochopitelné, že zboží se těžko dělilo, skladovalo a mnohdy nemělo dlouhou trvanlivost. Postupem času se tedy přešlo na drahé kovy, především zlato.
Nejprve se platilo kovovými slitky ze stříbra, mědi nebo zlata. Ty se začaly označovat hodnotou, různými symboly nebo obrazci, čímž vznikly první mince přibližně v 7. století před naším letopočtem. V pozdější době se za ryzost a hmotnost mincí začal zaručovat panovník. První mince u nás začal razit Boleslav I. v roce 970 n.l.
Jelikož byly kovové mince těžké a ve větším množství se špatně přepravovaly a skladovaly, bylo nutno vymyslet nové platidlo. Bankovní domy v Americe a Evropě vydaly v 17. století první bankovky z papíru, kryté zlatem. Bylo dokonce umožněno vydat více bankovek, než bylo zlata, protože bankovky se v bance daly sice vyměnit za zlato, ale bylo nepravidelné, že by tak učinili všichni lidé najednou.
V méně vyspělých zemích nebo u několika málo národů, které civilizací nebyly dotčeny, platí staré způsoby plateb dodnes. Západní země využívají nejen mince a bankovky, ale stále více moderní technologie, kreditní karty a bankovní převody.
Náš tip: Navštivte také webové stránky Maxi-Půjčky.cz, kde naleznete další zajímavé informace ze světa peněz. Můžete zde sjednat například půjčku online, porovnat si současné nabídky nebankovních produktů nebo si nechat poradit co dělat, pokud jste se ocitli v dluhové pasti. Více zde.